Prosty sposób
na zwrot podatku
Tel. +48 58 621 13 60
E-mail: poland@rttax.pl
odzyskajpodatek.pl
Powrót do strony głównej
Dlaczego Dania jest najszczęśliwszym państwem na świecie

Dania jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie zaraz za Norwegią, Australią i Szwajcarią. Według „Światowego raportu Szczęścia“ Duńczycy są najbardziej szczęśliwymi ludźmi na świecie. Co takiego sprawia, że ludzie w tym kraju są tacy szczęśliwi? Przyczyn jest wiele: od doskonałego systemu socjalnego po.. geny.

Duński rząd jest postrzegany jako bardzo stabilny i transparenty. Według „Transparency International“ korupcja w Dani nie istnieje. Z tego powodu, Dania jest klasyfikowana jako jeden z najlepszych krajów dla biznesu. Łatwo jest założyć i rozwinąć działalność. Elastyczny i bezpieczny model gospodarki w tym kraju pozwala na szybkie i tanie założenie firmy.

Duńska siła robocza jest jedną z najbardziej wydajnych w Europie. Szacuje się, że jeden pracownik wytwarza około 27 € wartość za godzinę dla Danii. Stabilny rząd sprawia, że ludzie są zadowoleni i nie martwią się o swoją przyszłość. To państwo ma także doskonałą opiekę medyczna. Leczenie farmakologiczne w Danii jest dostępne dla wszystkich duńskich rezydentów i obywateli UE za darmo. Leczenie w nagłych przypadkach jest dostępne za darmo dla wszystkich osób z innych krajów.

Duńskie rodziny korzystają łącznie z „52 tygodni urlopu rodzicielskiego“, gdzie matki maja 18 tygodni płatnego urlopu, ojcowie maja prawo do 2 tygodnie, pozostały czas można podzielić między rodzicami. Gdy maluchy dorastają, rodzice maja dostęp do bezpłatnych lub niedrogiej opieki nad dziećmi. 

Czy byłbyś zatem szczęśliwszy mieszkając w Danii? Istnieje wiele czynników zewnętrznych, które sprawiają, że Duńczycy są szczęśliwi: wysokie zarobki (nie ma minimalnego miesięcznego wynagrodzenie, średnia płaca wynosi około 3.100 €), niski wskaźnik bezrobocia, gwarantowane świadczenia socjalne, bezpieczeństwo, rozwinięty system opieki zdrowotnej, darmowa edukacja. Niemniej jednak Duńczycy są także zadowoleni z czynników wewnętrznych , mówi profesor Andrew Oswald z uniwersytetu Warwick, Anglia.

Według niego istnieje genetyczna część składowa, która tłumaczy dlaczego Duńczycy są tak szczęśliwi. Kluczowym wydaje się być szczególna mniejsza grupa genów, które w połączeniu z okolicznościami życia mogą powodować depresję. Andrew Oswald mówi, że im mniej Twoich genów jest takich jak u Duńczyków, tym gorzej czujesz się w swoim kraju. Kolejnym czynnikiem jest to, że szczęście może wynikać z doceniania prostych rzeczy w życiu. 

Tymczasem, podróżnik i pisarz Michael Booth twierdzi, że istnieje wiele powodów dlaczego Duńczycy są zadowoleni i nie musimy za daleko szukać: są bogaci, zabawni, mają dobre poczucie humoru, nie pracują tak dużo i wiedzą co to zabawa. A te powody są wystarczające by być najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. 


Kalkulator
Ile mogę odzyskać?


 
 
Kontakt:

Centrum Kwiatkowskiego
ul. 10 lutego 16, 81-364 Gdynia,
lokal B5.01/A, Polska
Tel.: +4­85­86­211­360
Email: poland@rttax.pl
Skype: rttax_poland

 
Wymagany pakiet dokumentów

Wybierz kraj i pobierz formularze, niezbędne do przeprowadzenia procedury zwrotu podatku.

Dalej