Prosty sposób
na zwrot podatku
Tel. +48 58 621 13 60
E-mail: poland@rttax.pl
odzyskajpodatek.pl
Powrót do strony głównej
PRZEWODNIK dla osób, które pracowały za granicą

W tych ciężkich czasach każda złotówka się liczy; mimo to, większość Polaków pracujących za granicą nie ubiega się o zwrot należnego im podatku, bojąc się, że może to spowodować niepożądane konsekwencje.  

Ten PRZEWODNIK dostarcza odpowiedzi na najważniejsze pytania, które słyszeliśmy od Klientów w ciągu 12 lat naszej działalności.

 

1. Co to jest zwrot podatku?

Każdy, kto pracuje za granicą, otrzymuje wynagrodzenie, z którego potrącany jest podatek dochodowy. Na koniec roku podatkowego (np. w Wielkiej Brytanii jest to 5 kwietnia, w Holandii 31 grudnia) lub po zakończeniu pracy (jeśli planowany jest wyjazd z danego kraju), pracownik musi złożyć zeznanie podatkowe do miejscowego urzędu. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz i przedstawić wymagane dokumenty. Urząd skarbowy sprawdza poprawność danych i kalkuluje wysokość podatku podlegającą zwrotowi. Gdy wysokość kwoty zostanie oszacowana, podatnik powinien odzyskać pieniądze.

2. Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku?

To trwa około 2-3 miesiące. Długość procesu zależy również od tego, jak ubiegasz się o zwrot: samodzielnie, czy przy pomocy pośrednika. Z naszych informacji wynika, że ci, którzy korzystają z usług profesjonalnej firmy, odzyskują pieniądze szybciej.

3. Jakie dokumenty są wymagane?

W większości zagraniczne organy podatkowe wymagają następujących dokumentów i informacji:

- kopia paszportu lub dowodu osobistego;

- dokument potwierdzający uzyskany dochód i zapłacony podatek od wszystkich pracodawców;

Może to też być payslip z ostatniego miesiąca czy tygodnia lub dokument wystawiony przez pracodawcę (np. w Wielkiej Brytanii będzie to formularz P45 lub P60, w Holandii – Jaaropgave itd.). Więcej informacji na temat wymaganych dokumentów na stronie www.odzyskajpodatek.pl

- nazwa i adres pracodawców, u których się pracowało;

- numer zagranicznego ubezpieczenia socjalnego.

4. Czy zwrot podatku jest legalny?

Tak. Na podstawie przepisów obowiązujących w innych krajach, wszyscy muszą złożyć deklaracje podatkowe, a zwrot podatku jest częścią rozliczenia podatku dochodowego.

5. Czy jest możliwy zwrot wszystkich podatków nadpłaconych za granicą?

Tak i nie. Zależy to od czynników takich jak m.in.: jak długo trwała praca, ile wyniósł dochód czy w jakim kraju się pracowało. Użyj naszego darmowego i łatwo dostępnego Kalkulatora Zwrotu, aby obliczyć kwotę, jaka Ci się należy.  Średni odzyskiwany zwrot wynosi 800 USD.

6. Czy będę jeszcze mógł legalnie pracować w kraju, z którego otrzymałem zwrot podatku?

Tak. Zwrot nadpłaconego podatku jest legalnym procesem i w żaden sposób nie wpływa na warunki zatrudnienia.

7. Czy po dokonaniu zwrotu podatku, będę miał prawo do emerytury czy innych gwarancji socjalnych?

Tak. W systemie podatkowym są dwa podstawowe rodzaje opłat: składki socjalne i podatek dochodowy. Prawo przewiduje możliwość zwrotu tylko nadpłaconego podatku dochodowego. Natomiast emerytura i inne zabezpieczenia socjalne są opłacane ze składek i nie mają nic wspólnego ze zwrotem podatku.

8. Czy jeśli otrzymam zwrot podatku z zagranicy, będę musiał zapłacić go w Polsce?

Nie. Jeśli płaciłeś podatki za granicą, w Polsce nie musisz już nic płacić. Wynika to z podpisanych przez Polskę z wieloma krajami, umów dwustronnych o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nawet po dokonaniu zwrotu podatku z zagranicy, w Polsce nie trzeba się będzie z tego rozliczać.

9. Czy zwrot podatku może być traktowany jako uchylanie się od płacenia podatków?

Nie. A to dlatego, że zwrócony może być nie cały podatek, a tylko nadpłacony podatek dochodowy. Jeśli zwrotowi przysługuje cały zapłacony podatek, to oznacza to tylko, że nie przekroczyło się minimalnego niepodlegającego opodatkowaniu poziomu dochodu w tym państwie.

10. Czy to prawda, że aby móc ubiegać się o zwrot podatku, trzeba pracować za granicą kilka lat?

Nie. Nie jest ważne, jak długo się pracowało. Nawet jeśli pracowało się tylko dwa tygodnie, ale zapłaciło się w tym czasie podatek, można się ubiegać o przysługujący zwrot.

11. Czy mogę ubiegać się o zwrot podatku, jeśli nie mam wszystkich wymaganych dokumentów?

Tak. Jednak w tym wypadku lepiej skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika, który może skontaktować się z byłym pracodawcą lub organem podatkowym w celu pozyskania niezbędnych dokumentów.

12. Czy można ubiegać się o zwrot podatku samodzielnie, bez korzystania z profesjonalnych usług firm pośredniczących?

Tak. Każdy we własnym imieniu może kontaktować się z zagranicznym urzędem podatkowym i składać do niego dokumenty. Jednak nasze doświadczenie dowodzi, że mimo tego, że z pozoru wygląda to prosto, to w praktyce takie nie jest. Najczęściej pojawiające się trudności to: - nieprawidłowo wypełnione dokumenty, - dodatkowe zapytania ze strony organu podatkowego, na które od razu ciężko odpowiedzieć, - ginięcie wysłanych dokumentów, - problemy z komunikacją, gdy zadzwoni inspektor podatkowy i trzeba z nim osobiście rozmawiać.


Prasa o nas
Dowiedz się, co piszą o nas polskie portale.
Czytaj dalej
O nas
Dowiedz się więcej o RT Tax. Nasza krótka historia i dlaczego warto nas wybrać.
Czytaj dalej
RT TAX blog
Pracowałeś za granicą, czy dopiero planujesz wyjazd? Wierzymy, że nasze rady Ci pomogą.
Czytaj dalej
Kalkulator
Ile mogę odzyskać?


 
 
Kontakt:

Centrum Kwiatkowskiego
ul. 10 lutego 16, 81-364 Gdynia,
lokal B5.01/A, Polska
Tel.: +4­85­86­211­360
Email: poland@rttax.pl
Skype: rttax_poland

 
Wymagany pakiet dokumentów

Wybierz kraj i pobierz formularze, niezbędne do przeprowadzenia procedury zwrotu podatku.

Dalej
Obserwuj nas na Google+1 obserwatorzy | 1 460 czytelnicy