Zwrot podatku od Niemiec

Chcesz wiedzieć, ile możesz odzyskać? Skorzystaj z kalkulatora podatkowego

Świadczenia rodzinne

 Zasiłek  Kwota zasiłku w EUR (na miesiąc)  Wiek dziecka
KINDERGELD (zasiłek na dziecko) 192 – 223 EUR 0-25 lat

Jeśli jedno z rodziców pracuje (lub pracowało) w Niemczech, a drugie przebywa z dzieckiem w Polsce lub w innym kraju należącym do EOG, na dziecko przysługuje im zasiłek rodzinny Kindergeld wypłacany przez niemiecką Kasę Rodzinną - Familienkasse. W przypadku gdy wnioskodawca nie pochodzi z kraju należącego do EOG, musi przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do pobytu na terenie Niemiec. Zgodnie z nowymi przepisami, zasiłek na dziecko z Niemiec może zostać zwrócony za 6 poprzednich i bieżący miesiąc. Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2018 r.

Zasiłek Kindergeld przysługuje na każde dziecko do ukończenia 25 roku życia, pod warunkiem, że w dalszym ciągu się uczy i nie wykonuje żadnej pracy zarobkowej. Pieniądze pochodzące z zasiłku mają na celu wesprzeć rodziców w kosztach ponoszonych na wychowywanie i kształcenie swoich dzieci.

Kwota należnego zasiłku: jeśli posiadasz 1 lub 2 dzieci, na każde przysługuje Ci zasiłek w wysokości 219 EUR miesięcznie; na trzecie dziecko możesz otrzymać 225 EUR, zaś na czwarte – 250 EUR miesięcznie.

Okres przedawnienia: Zgodnie z nowymi przepisami, zasiłek na dziecko z Niemiec może zostać zwrócony za 6 poprzednich i bieżący miesiąc. Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2018 r.

Prowizja za usługę: 650 PLN (po uwzględnieniu VAT) na pierwsze dziecko, 350 PLN (po uwzględnieniu VAT) za każde kolejne dziecko. Opłata „Benefit renewal” – 350 PLN. Usługa jest na przedpłatę.
 

WYMAGANE DOKUMENTY

 
Dokumenty od pracodawcy:
|Kopia formularza Lohnsteuerbescheinigung lub ostatnich 6 odcinków wypłaty. Jeśli nie posiadasz żadnego z nich, możemy zapewnić usługę wyszukiwania dokumentów i uzyskać je od pracodawcy;
|Oryginał zaświadczenia Arbeitgeberbescheinigung;
|Kopia umowy o pracę w Niemczech (Arbeitsvertrag). Uwaga: Jeśli jej nie posiadasz, procedura uzyskania zasiłku na dziecko potrwa dłużej;

Dokumenty od władz niemieckich:
|Kopie zaświadczeń zameldowania / wymeldowania w Niemczech (Anmeldung / Abmeldung). Jeśli ich nie posiadasz, podaj dokładny adres zamieszkania w Niemczech oraz kopię umowy najmu lub dokument od pracodawcy potwierdzający adres Twojego pobytu w Niemczech.

Twoje osobiste dokumenty:
|Kopia umowy najmu w Niemczech (Mietvertrag) lub dokument od pracodawcy potwierdzający adres Twojego pobytu w Niemczech. Uwaga: Jeśli go nie posiadasz, procedura uzyskania zasiłku na dziecko potrwa dłużej;
|Kopie paszportów lub dowodów osobistych obojga rodziców;
|Kopia aktu małżeństwa (na druku unijnym lub przetłumaczona przysięgle na j. niemiecki);
|Kopia aktu urodzenia dziecka (na druku unijnym lub przetłumaczona przysięgle na j. niemiecki;);
|Kopia paszportu, bądź dowodu osobistego dziecka (jeśli posiada);
|Jeśli Twoje dziecko ma 18-25 lat i nadal się uczy, wymagane jest również zaświadczenie ze szkoły / uczelni (przetłumaczone przysięgle na j. niemiecki)

UWAGA: Jeśli nie posiadasz zaświadczenia Arbeitgeberbescheinigung, możemy poprosić o to Twojego pracodawcę. Pozostałe dokumenty należy skompletować samodzielnie.

 

F.A.Q.

Co, jeśli nie posiadam wszystkich wymaganych dokuemntów?
Jeśli nie posiadasz zaświadczenia od pracodawcy (Arbeitgeberbescheinigung), możemy wysłać w Twoim imieniu prośbę do Twojego pracodawcy o jego wystawienie.
Wszystkie pozostałe dokumenty musisz pozyskać samodzielnie. W przeciwnym wypadku, nie będziemy w stanie uzyskać dla Ciebie zasiłku Kindergeld.
W jaki sposób otrzymam pieniądze z zasiłku?
Kasa Rodzinna (Familienkasse) wypłaca świadczenia rodzinne bezpośrednio osobie, która pracuje lub pracowała na terenie Niemiec. Firmy pośredniczące nie mogą uczestniczyć w przekazywaniu tych należności. Wnioskodawca dokonuje opłaty za usługę pośrednictwa w uzyskaniu świadczenia Kindergeld z góry.
Jaka jest opłata za usługę?
520 PLN (po uwzględnieniu VAT) na pierwsze dziecko, 249 PLN (po uwzględnieniu VAT) za każde kolejne dziecko. Opłata „Benefit renewal” – 190 PLN. Usługa jest na przedpłatę.
Jak długo trzeba czekać na wypłatę zasiłku Kindergeld?
Zazwyczaj okres oczekiwania to 6-12 miesięcy. W niektórych przypadkach może potrwać krócej lub dłużej. Zależy to od kompletności dokumentów, które nam dostarczysz oraz od sprawności w komunikacji miedzy niemiecką Familienkasse a polskim Regionalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej (ROPS).
 

PRZYDATNE INFORMACJE:

  • Aby ubiegać się o niemiecki zasiłek na dziecko, należy najpierw złożyć deklarację podatkową do niemieckiego urzędu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś, będziemy musieli to zrobić przed rozpoczęciem procedury Kindergeld. Jeżeli dopiero rozpocząłeś/aś pracę w Niemczech, możemy ubiegać się o zasiłek na dziecko, lecz po zakończeniu roku podatkowego, będziemy zobligowani złożyć zeznanie podatkowe.
  • Jeśli zakończysz pracę w Niemczech, do Twojego obowiązku należy poinformowanie o tym fakcie Kasę Rodzinną Familienkasse. Ustanie zatrudnienie jest jednoznaczne z utrata prawa do otrzymywania świadczenia Kindergeld. Jeśli jednak zakończyłeś pracę w Niemczech, a nadal pobierasz zasiłek, Familienkasse może się do Ciebie zwrócić o zwrot otrzymywanego bezprawnie zasiłku.
  • Jeśli jesteś uprawniony do otrzymywania zasiłku za wcześniejsze miesiące zgodnie z określonym limitem czasowym, całą należna kwota świadczenia zostanie Ci wypłacona jednorazowo, jak tylko Kasa Rodzinna potwierdzi, iż zasiłek Ci przysługuje.
  • O tym, czy należy Ci się zasiłek z Niemiec, zadecyduje niemiecka Familienkasse. RT Tax nie odpowiada za czas, w jakim zostanie wydana decyzja ani jaka będzie jej treść oraz jaka kwota zasiłku zostanie przyznana.

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj nam pytanie tutaj:

Możesz zadać pytanie, po prostu wypełnij ten mały formularz poniżej. Dołożymy wszelkich starań, aby odpowiedzieć Ci tak szybko, jak to możliwe. Dziękuję Ci.

Wyślij